UKRAÏNER – ЦЕ ПРОЕКТ, ЗАВДЯКИ ЯКИОМУ МИ ХОЧЕМО ПОКАЗАТИ ВАМ СПРАВЖНЮ УКРАЇНУ
Ukraїner – це проект, за допомогою якого ми хочемо показати Вам справжню Україну.🇺🇦
Спеціально для Вас, всі наші матеріали і відео доступні польскою мовою.🇵🇱 читати далі
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА ФУНДАЦІЇ “ЄВРОМАЙДАН-ВАРШАВА”
Фундація Євромайдан-Варшава висловлює велику стурбованість змістом, способами та темпами просування законопроекту №6175, внесеним Президентом 13.03.2017 до Верховної Ради України. читати далі
ПОЛТАВЩИНА АНОНС I UKRAЇNER
Ми подорожували Полтавщиною у листопаді і не могли уявити, що побачимо в Україні таку чудову осінь. читати далі

(Poski) Ród garncarzy, który zmienił Opiszne I UKRAЇNER

Вибачте цей текст доступний тільки в “польська”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Ukrainie istnieje około dziesięciu ośrodków garncarstwa. Opiszne na Połtawszyźnie jest największym z nich. Jest to dawne kozackie miasteczko (aktualnie mające status miejscowości miejskiego typu – red.), bogate w pokłady gliny, gdzie w XIX-XX wieku co trzecia rodzina trudniła się garncarstwem. W Opisznem znajduje się Narodowe Muzeum-Rezerwat ukraińskiego garncarstwa – wyjątkowa placówka, w której jest badana, przechowywana i popularyzowana garncarska spuścizna Ukraińców. W nazwie miejscowości można dostrzec pewne sprzeczności: na drogowskazie widzimy napis „Opisznia”. Lecz mieszkańcy nazywają ją Opisznie lub Opiszne.

 

W ciągu stuleci mieszkańcy Opisznego uprawiali rzemiosła, wśród których centralne miejsce zajmowało garncarstwo. Pod koniec XIX w. w miejscowości otwarto pierwszą na lewobrzeżnej Ukrainie edukacyjną pracownię garncarską. W ten sposób próbowano nie tylko zachować garncarstwo, lecz także unowocześnić je, uczynić konkurencyjnym. Wówczas w miejscowości Budy (Charkowska obłast) już pracowała fabryka porcelany Matwija Kuzniecowa. Z każdym rokiem naczynia produkowane przemysłowo taniały i stawały się coraz bardziej dostępne.

O nazwie, garncarskich tradycjach swojej rodziny i rozbudowie muzeum w Opisznem opowiedział nam dyrektor muzeum-rezerwatu Ołeś Poszywajło:

Zachęcamy do czytania i udostępnienia!

Postaramy się pokazać Wam taką Ukrainę, której wczesniej nie nie mieliście okazji poznać!

Pełny tekst można przeczytać na stronie Ukrainer.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fundacja “Euromaidan-Warszawa” | 2016