UKRAÏNER – ЦЕ ПРОЕКТ, ЗАВДЯКИ ЯКИОМУ МИ ХОЧЕМО ПОКАЗАТИ ВАМ СПРАВЖНЮ УКРАЇНУ
Ukraїner – це проект, за допомогою якого ми хочемо показати Вам справжню Україну.🇺🇦
Спеціально для Вас, всі наші матеріали і відео доступні польскою мовою.🇵🇱 читати далі
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА ФУНДАЦІЇ “ЄВРОМАЙДАН-ВАРШАВА”
Фундація Євромайдан-Варшава висловлює велику стурбованість змістом, способами та темпами просування законопроекту №6175, внесеним Президентом 13.03.2017 до Верховної Ради України. читати далі
ПОЛТАВЩИНА АНОНС I UKRAЇNER
Ми подорожували Полтавщиною у листопаді і не могли уявити, що побачимо в Україні таку чудову осінь. читати далі

(Poski) Swobodna żegluga Horisznich Pławnich I UKRAЇNER

Вибачте цей текст доступний тільки в “польська”. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mimo ogromnego potencjału wodnego, w Ukrainie jest tylko kilka miejsc, które można nazwać oazami drobnego przemysłu okrętowego. Jedno z nich znajduje się na Połtawszczyźnie, w mieście Horiszni Pławni. Swego czasu ludzie z całego Związku Sowieckiego jechali tutaj „budować komunizm”. Komsomolsk – sowiecka nazwa miasta – był jednym z wzorowych ośrodków regionu. W celu budowy kombinatu górniczo-hutniczego kiedyś zniszczono w tym miejscu kilka malowniczych wiosek, a rzeka Dniepr została Morzem Kachowskim, którym można było dopłynąć do Czerkas lub Kijowa.

Na szczęście szuwary (pławni po ukraińsku), które dały nazwę dawnej osadzie, przetrwały i teraz obramiają miasto. Niedawno przewrócono historyczną nazwę – Horiszni Pławni, i byłoby dziwne, gdyby udało się znaleźć osób, żyjących tymi szuwarami.

 

Taką osobą jest Wasyl Leszczenko, do którego przyjechaliśmy w odwiedziny podczas ekspedycji. Założył jedyny w mieście klub jachtowy, który w szybkim tempie stał się wizytówką Horisznich Pławnich, a samodzielnie zrobiony jacht uznano za emblemat miasta. Na jachtach jego produkcji można nawet opłynąć świat dookoła, ale póki co kapitan nowej, dopiero zwodowanej łajby „Fregat-2” podróżuje z rodziną po Dnieprze. Niechętnie mówi o zmianie nazwy miasta. Ma odczucie, że to Pławni są jego żywiołem, nie Komsomolsk, ale większość mieszkańców, co kiedyś przeprowadzili się tutaj i ukształtowali rdzeń ludności, są przeciwnie nastawieni wobec nowej nazwy i trudno jest z nimi dyskutować.

Zachęcamy do czytania i udostępnienia!

Postaramy się pokazać Wam taką Ukrainę, której wczesniej nie nie mieliście okazji poznać!

Pełny tekst można przeczytać na stronie Ukrainer.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Fundacja “Euromaidan-Warszawa” | 2016